Vishay/BCcomponents MBA02040C3748FCT00
MBA02040C3748FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3748FCT00
Brief Description
RES 3.74 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3748FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3748FCT00
QUANTITY
MBA02040C3748FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3748FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3748FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3748FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3748FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3748FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3748FCT00
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC AMP LOW NOISE SC70-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XPE RED 700MA SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 48VAC/DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf