Vishay/BCcomponents MBA02040C3900FCT00
MBA02040C3900FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C3900FCT00
Brief Description
RES 390 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C3900FCT00.pdf
Availability of MBA02040C3900FCT00
QUANTITY
MBA02040C3900FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C3900FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C3900FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C3900FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C3900FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C3900FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C3900FCT00
IC OTP 512KBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 20000UH datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf