Vishay/BCcomponents MBA02040C4124FC100
MBA02040C4124FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4124FC100
Brief Description
RES 4.12M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4124FC100.pdf
Availability of MBA02040C4124FC100
QUANTITY
MBA02040C4124FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4124FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4124FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4124FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4124FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4124FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C4124FC100
CONN HOUSING 29PS .100 SGL datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 3.3V/5V 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 5.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.05A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 18MA 200 OHM TH datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN 6 PORT ETHER datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 15 M 18" YEL A174 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf