Vishay/Dale RNR55H2003FSBSL
RNR55H2003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2003FSBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2003FSBSL.pdf
Availability of RNR55H2003FSBSL
QUANTITY
RNR55H2003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2003FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2003FSBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2003FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H2003FSBSL
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 50POS F-F 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 100PS 32SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf