Vishay/BCcomponents MBA02040C4220FRP00
MBA02040C4220FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4220FRP00
Brief Description
RES 422 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4220FRP00.pdf
Availability of MBA02040C4220FRP00
QUANTITY
MBA02040C4220FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4220FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4220FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4220FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4220FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4220FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C4220FRP00
CONN RCPT ASSY IDT 5POS 2.5MM datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CTRLR 24-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
DSUB 78 M CRIMP G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 8X1/2" A FIN datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf