Vishay/BCcomponents MBA02040C4751FCT00
MBA02040C4751FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C4751FCT00
Brief Description
RES 4.75K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C4751FCT00.pdf
Availability of MBA02040C4751FCT00
QUANTITY
MBA02040C4751FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C4751FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C4751FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C4751FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C4751FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C4751FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C4751FCT00
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-25V 1.05A datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 82MA 33 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf