Vishay/BCcomponents MBA02040C5900FRP00
MBA02040C5900FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5900FRP00
Brief Description
RES 590 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5900FRP00.pdf
Availability of MBA02040C5900FRP00
QUANTITY
MBA02040C5900FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5900FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5900FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5900FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5900FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5900FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C5900FRP00
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE RIGHT ANGLE 5M datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 120MA 5 OHM TH datasheet.pdf
1200UF 15V 16.1X54.4 85C AXI datasheet.pdf
GT 2C 2#8 SKT RECP JAM datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 63 V datasheet.pdf