Vishay/BCcomponents MBA02040C6812FCT00
MBA02040C6812FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C6812FCT00
Brief Description
RES 68.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C6812FCT00.pdf
Availability of MBA02040C6812FCT00
QUANTITY
MBA02040C6812FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C6812FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C6812FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C6812FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C6812FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C6812FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C6812FCT00
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MEMS FUNCTIONAL SENSOR 14-LGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A TO-247 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
MOD4 BU-GEH 2X6P datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf