Vishay/BCcomponents MBB02070C2741FRP00
MBB02070C2741FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2741FRP00
Brief Description
RES 2.74K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2741FRP00.pdf
Availability of MBB02070C2741FRP00
QUANTITY
MBB02070C2741FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2741FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2741FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2741FRP00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2741FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2741FRP00 Details Description
Related parts for MBB02070C2741FRP00
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5" datasheet.pdf
IC LED DVR 144DOT AUD MOD 28QFN datasheet.pdf
LED CARTRIDGE 6.3V 200MA CYL datasheet.pdf