Vishay/BCcomponents MBB02070C2801FCT00
MBB02070C2801FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2801FCT00
Brief Description
RES 2.8K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2801FCT00.pdf
Availability of MBB02070C2801FCT00
QUANTITY
MBB02070C2801FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2801FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2801FCT00
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2801FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2801FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2801FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C2801FCT00
THERMISTOR PTC 480V 5K OHM 100C datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 4POS datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf