Vishay/BCcomponents MBB02070C6801FCT00
MBB02070C6801FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C6801FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C6801FCT00.pdf
Availability of MBB02070C6801FCT00
QUANTITY
MBB02070C6801FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C6801FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C6801FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C6801FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C6801FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C6801FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C6801FCT00
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
GDT 250V 10KA datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT LEVER INTERCHGABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf