Vishay/BCcomponents MBB02070C7504FRP00
MBB02070C7504FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C7504FRP00
Brief Description
RES 7.5M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C7504FRP00.pdf
Availability of MBB02070C7504FRP00
QUANTITY
MBB02070C7504FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C7504FRP00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C7504FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)