Bel Fuse Inc. MBC40-3002G
MBC40-3002G picture photo
Mfg. Part Number
MBC40-3002G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.2V 14.6V -14.8V
Datasheet Download
MBC40-3002G.pdf
Availability of MBC40-3002G
QUANTITY
MBC40-3002G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBC40-3002G
Internal Part NumberEIS-MBC40-3002G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMBC Series Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMBC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 214.6V
Voltage - Output 3-14.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 1.5A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBC40-3002G
Related LinksMBC40, MBC40-3002G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MBC40-3002G Details Description
Related parts for MBC40-3002G
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32MLPQ datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DISPLAY 1DIGIT RED CC 0.28" datasheet.pdf
1,5SENS FLA-BU-CONTACT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf