ON Semiconductor MBR16100CT
MBR16100CT picture photo
Mfg. Part Number
MBR16100CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
MBR16100CT.pdf
Availability of MBR16100CT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBR16100CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR16100CT
Internal Part NumberEIS-MBR16100CT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSWITCHMODE™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If740mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR16100CT
Related LinksMBR16, MBR16100CT Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR16100CT Details Description
Related parts for MBR16100CT
TVS DIODE 70.1VWM 118.65VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 471MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
FLEX ASSY CIRCULAR QUADRAX A KEY datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf