GeneSiC Semiconductor MBR30035CTR
MBR30035CTR picture photo
Mfg. Part Number
MBR30035CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MBR30035CTR.pdf
Availability of MBR30035CTR
QUANTITY
MBR30035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR30035CTR
Internal Part NumberEIS-MBR30035CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 35V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR30035CTR
Related LinksMBR30, MBR30035CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR30035CTR Details Description
Related parts for MBR30035CTR
IC REG BCK SEPIC 5V 4.5A TO220-7 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONN PIN .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN SOT343F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.105 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM P600 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf