GeneSiC Semiconductor MBRH12035R
MBRH12035R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH12035R
Brief Description
DIODE MODULE 35V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH12035R.pdf
Availability of MBRH12035R
QUANTITY
MBRH12035R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH12035R
Internal Part NumberEIS-MBRH12035R
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH12035R
Related LinksMBRH1, MBRH12035R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH12035R Details Description
Related parts for MBRH12035R
IC OPAMP GP 6.4MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 10W OUT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 344 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
TUBING BLK 1C PC/PKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf