GeneSiC Semiconductor MBRT60030
MBRT60030 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT60030
Brief Description
DIODE MODULE 30V 600A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT60030.pdf
Availability of MBRT60030
QUANTITY
MBRT60030 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT60030
Internal Part NumberEIS-MBRT60030
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT60030
Related LinksMBRT, MBRT60030 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT60030 Details Description
Related parts for MBRT60030
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CROSS FITTING 4WAY ORANGE 4X4" datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR DIMM 8-HVSON datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 24 BIT 60-LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 310 MM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.1V 4-USPN datasheet.pdf