Epson MC-406 32.768K-A3
MC-406 32.768K-A3 picture photo
Mfg. Part Number
MC-406 32.768K-A3
Brief Description
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 2.29mm pitch
Datasheet Download
MC-406 32.768K-A3.pdf
Availability of MC-406 32.768K-A3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC-406 32.768K-A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC-406 32.768K-A3
Internal Part NumberEIS-MC-406 32.768K-A3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMC-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency32.768kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.29mm pitch
Size / Dimension0.378" L x 0.160" W (9.60mm x 4.06mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC-406 32.768K-A3
Related LinksMC-406 3, MC-406 32.768K-A3 Datasheet, Epson Distributor
MC-406 32.768K-A3 Details Description
Related parts for MC-406 32.768K-A3
IC MPU 16-BIT 5V 16MHZ 84-PLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 18A POWERFLAT56 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR RLR70500846 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf