ON Semiconductor MC100EP56DT
MC100EP56DT picture photo
Mfg. Part Number
MC100EP56DT
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC MUX DUAL 2:1 5V DIFF 20TSSOP
Datasheet Download
MC100EP56DT.pdf
Availability of MC100EP56DT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100EP56DT Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100EP56DT
Internal Part NumberEIS-MC100EP56DT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Dec/2013
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series100EP
PackagingTube
TypeDifferential Digital Multiplexer
Circuit2 x 2:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply±3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100EP56DT
Related LinksMC100, MC100EP56DT Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100EP56DT Details Description
Related parts for MC100EP56DT
SIP HEADER 36 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 8-10 AWG 5POS FBLM datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 6A datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 2A 250V FAST C310FC AXIAL datasheet.pdf