Integrated Device Technology (IDT) MC100ES6011EFR2
MC100ES6011EFR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC100ES6011EFR2
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC
Datasheet Download
MC100ES6011EFR2.pdf
Availability of MC100ES6011EFR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100ES6011EFR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100ES6011EFR2
Internal Part NumberEIS-MC100ES6011EFR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC100ES6001(D,E)x Series 19/Dec/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series100ES
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputECL
OutputLVPECL
Frequency - Max3GHz
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.8 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100ES6011EFR2
Related LinksMC100ES, MC100ES6011EFR2 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
MC100ES6011EFR2 Details Description
Related parts for MC100ES6011EFR2
RES 47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
PROG ADAPTOR FOR 3000A datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf