Ohmite MC102822503J
MC102822503J picture photo
Mfg. Part Number
MC102822503J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 250K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102822503J.pdf
Availability of MC102822503J
QUANTITY
MC102822503J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102822503J
Internal Part NumberEIS-MC102822503J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMacrochip
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC102822503J
Related LinksMC1028, MC102822503J Datasheet, Ohmite Distributor
MC102822503J Details Description
Related parts for MC102822503J
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 1000A 700V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 9POS datasheet.pdf