Cornell Dubilier Electronics MC12FA560G-TF
MC12FA560G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA560G-TF
Brief Description
CAP MICA 56PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA560G-TF.pdf
Availability of MC12FA560G-TF
QUANTITY
MC12FA560G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA560G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA560G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA560G-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA560G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA560G-TF Details Description
Related parts for MC12FA560G-TF
IC FLASH 256KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.95V LOW SOT-23B datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf