ON Semiconductor MC33269T-012G
MC33269T-012G picture photo
Mfg. Part Number
MC33269T-012G
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.8A TO220AB
Datasheet Download
MC33269T-012G.pdf
Availability of MC33269T-012G
QUANTITY
MC33269T-012G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33269T-012G
Internal Part NumberEIS-MC33269T-012G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33269T-012G
Related LinksMC3326, MC33269T-012G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33269T-012G Details Description
Related parts for MC33269T-012G
SANTOPRENE CLAMP ST-PLATE 11/16" datasheet.pdf
OUTPUT MODULE STD 16MA 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 575 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf