NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68040RC33V
MC68040RC33V picture photo
Mfg. Part Number
MC68040RC33V
Brief Description
IC MPU M680X0 33MHZ 182PGA
Datasheet Download
MC68040RC33V.pdf
Availability of MC68040RC33V
QUANTITY
MC68040RC33V Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68040RC33V
Internal Part NumberEIS-MC68040RC33V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingTray
Core Processor68040
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case182-BEPGA
Supplier Device Package182-PGA (47.24x47.24)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68040RC33V
MC68040RC33V Details Description
Related parts for MC68040RC33V
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16SO datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH REED 175VDC 10W AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE SPLIT 20A 400V datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf