NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC7457TRX1000NC
MC7457TRX1000NC picture photo
Mfg. Part Number
MC7457TRX1000NC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 483FCCBGA
Datasheet Download
MC7457TRX1000NC.pdf
Availability of MC7457TRX1000NC
QUANTITY
MC7457TRX1000NC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC7457TRX1000NC
Internal Part NumberEIS-MC7457TRX1000NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC74xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC G4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; SIMD
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.5V, 1.8V, 2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case483-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package483-FCCBGA (29x29)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC7457TRX1000NC
MC7457TRX1000NC Details Description
Related parts for MC7457TRX1000NC
DSUB CABLE - CMP09G/AE09G/CFP09G datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS QUAD HSPA datasheet.pdf
OSC CRO 2200-2660 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 175 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
AB 3C 3#12 SKT PLUG datasheet.pdf
IC HDPH AMP 2.4V 2MA 80MW 50VCSP datasheet.pdf