ON Semiconductor MC78L12ABPRPG
MC78L12ABPRPG picture photo
Mfg. Part Number
MC78L12ABPRPG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
MC78L12ABPRPG.pdf
Availability of MC78L12ABPRPG
QUANTITY
MC78L12ABPRPG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78L12ABPRPG
Internal Part NumberEIS-MC78L12ABPRPG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC78L12ABPRPG
Related LinksMC78L1, MC78L12ABPRPG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC78L12ABPRPG Details Description
Related parts for MC78L12ABPRPG
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE COMPOBUS/S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf
DUBOX HSG SNGL datasheet.pdf
OPTION CLOUDGATE GATEWAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SNT-4A datasheet.pdf
RES 178K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf