ON Semiconductor MC78PC33NTR
MC78PC33NTR picture photo
Mfg. Part Number
MC78PC33NTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
MC78PC33NTR.pdf
Availability of MC78PC33NTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC78PC33NTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MC78PC33NTR
Internal Part NumberEIS-MC78PC33NTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jan/2001
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 8V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC78PC33NTR
Related LinksMC78P, MC78PC33NTR Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC78PC33NTR Details Description
Related parts for MC78PC33NTR
CONN HOUSING 60POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
KEYBOARD SWITCH HIGH FORCE GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 34POS GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE ETHERNET M12/RF45 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
KIT SATA HDD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.85A 72 MOHM SMD datasheet.pdf