NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8640TVU1067NE
MC8640TVU1067NE picture photo
Mfg. Part Number
MC8640TVU1067NE
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 994BGA
Datasheet Download
MC8640TVU1067NE.pdf
Availability of MC8640TVU1067NE
QUANTITY
MC8640TVU1067NE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8640TVU1067NE
Internal Part NumberEIS-MC8640TVU1067NE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC8641/8640 Migration 01/Jul/2014
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
PCN OtherRoHS Package 10/Jun/2014
Standard Package24
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.067GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case994-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package994-FCCBGA (33x33)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8640TVU1067NE
MC8640TVU1067NE Details Description
Related parts for MC8640TVU1067NE
JUMPER-H9992TR/A3047L/H9992TR 5" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA EMD2 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf