NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641HX1250HB
MC8641HX1250HB picture photo
Mfg. Part Number
MC8641HX1250HB
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 994FCCBGA
Datasheet Download
MC8641HX1250HB.pdf
Availability of MC8641HX1250HB
QUANTITY
MC8641HX1250HB Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641HX1250HB
Internal Part NumberEIS-MC8641HX1250HB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.25GHz
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C