NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC8641THX1333JC
MC8641THX1333JC picture photo
Mfg. Part Number
MC8641THX1333JC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 994BGA
Datasheet Download
MC8641THX1333JC.pdf
Availability of MC8641THX1333JC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC8641THX1333JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MC8641THX1333JC
Internal Part NumberEIS-MC8641THX1333JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC86xx
PackagingBulk
Core ProcessorPowerPC e600
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed1.333GHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (4)
SATA-
USB-
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case994-BCBGA, FCCBGA
Supplier Device Package994-FCCBGA (33x33)
Additional InterfacesDUART, HSSI, I²C, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC8641THX1333JC
MC8641THX1333JC Details Description
Related parts for MC8641THX1333JC
TERM RING INSUL 8AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN FEMALE MINUS COUPLER 10AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
OSC XO 167.3316MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf