IXYS Corporation MCC162-12IO1
MCC162-12IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MCC162-12IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y4-M6
Datasheet Download
MCC162-12IO1.pdf
Availability of MCC162-12IO1
QUANTITY
MCC162-12IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC162-12IO1
Internal Part NumberEIS-MCC162-12IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)190A
Current - On State (It (RMS)) (Max)300A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)6000A, 6400A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY4-M6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC162-12IO1
Related LinksMCC162, MCC162-12IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC162-12IO1 Details Description
Related parts for MCC162-12IO1
OSC VCXO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP W/L datasheet.pdf
DIODE 200V 6A TO277A datasheet.pdf