Rohm Semiconductor MCH185A360JK
MCH185A360JK picture photo
Mfg. Part Number
MCH185A360JK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
MCH185A360JK.pdf
Availability of MCH185A360JK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCH185A360JK Order Process
Ship out your order
Specifications of MCH185A360JK
Internal Part NumberEIS-MCH185A360JK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCH185A360JK
Related LinksMCH185, MCH185A360JK Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCH185A360JK Details Description
Related parts for MCH185A360JK
BERGSTRIP .100" HEADER TH TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
1061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
03+03 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES 54.896 OHM 0.6W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 453K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf