Cornell Dubilier Electronics MCM01-001D270J-F
MCM01-001D270J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001D270J-F
Brief Description
CAP PTFE 27PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001D270J-F.pdf
Availability of MCM01-001D270J-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCM01-001D270J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001D270J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001D270J-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001D270J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001D270J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001D270J-F Details Description
Related parts for MCM01-001D270J-F
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SENSOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
KIT DEV LPC2478-16 OEM BD TOUCH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 2.5/3AN DU-PE datasheet.pdf
SENSOR PRES 250PSI ABS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf