Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED820J-F
MCM01-001ED820J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED820J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 82PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED820J-F.pdf
Availability of MCM01-001ED820J-F
QUANTITY
MCM01-001ED820J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED820J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED820J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED820J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED820J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED820J-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED820J-F
RES ARRAY 5 RES 82 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG TWINAX SOLDER CABLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VOLT MONITR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET WIRE LEAD datasheet.pdf
.250X032 SGL TAB 1 HOLE FLAT TIN datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf