Yageo MCP100JR-91K
MCP100JR-91K picture photo
Mfg. Part Number
MCP100JR-91K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 1W MELF
Datasheet Download
MCP100JR-91K.pdf
Availability of MCP100JR-91K
QUANTITY
MCP100JR-91K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100JR-91K
Internal Part NumberEIS-MCP100JR-91K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100JR-91K
Related LinksMCP100, MCP100JR-91K Datasheet, Yageo Distributor
MCP100JR-91K Details Description
Related parts for MCP100JR-91K
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 320MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 40-LLP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16QFN datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 84CQ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.27 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf