Microchip Technology MCP1703T-4002E/MB
MCP1703T-4002E/MB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1703T-4002E/MB
Brief Description
IC REG LDO 4V 0.25A SOT89-3
Datasheet Download
MCP1703T-4002E/MB.pdf
Availability of MCP1703T-4002E/MB
QUANTITY
MCP1703T-4002E/MB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1703T-4002E/MB
Internal Part NumberEIS-MCP1703T-4002E/MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.525V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1703T-4002E/MB
Related LinksMCP1703T, MCP1703T-4002E/MB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1703T-4002E/MB Details Description
Related parts for MCP1703T-4002E/MB
RES 4.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 300 50/CD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT SR. MALE EXTND TERM datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 1.6UH N87 datasheet.pdf