Microchip Technology MCP1725-5002E/MC
MCP1725-5002E/MC picture photo
Mfg. Part Number
MCP1725-5002E/MC
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.5A 8DFN
Datasheet Download
MCP1725-5002E/MC.pdf
Availability of MCP1725-5002E/MC
QUANTITY
MCP1725-5002E/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1725-5002E/MC
Internal Part NumberEIS-MCP1725-5002E/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Current LDOs
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package150
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1725-5002E/MC
Related LinksMCP1725-, MCP1725-5002E/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1725-5002E/MC Details Description
Related parts for MCP1725-5002E/MC
IC OPAMP JFET 5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V V1-A datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf