Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI4040R1-R33-R
MPI4040R1-R33-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI4040R1-R33-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330NH 4.4A 28 MOHM SMD
Datasheet Download
MPI4040R1-R33-R.pdf
Availability of MPI4040R1-R33-R
QUANTITY
MPI4040R1-R33-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI4040R1-R33-R
Internal Part NumberEIS-MPI4040R1-R33-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMPI4040 Parameter Updates 18/May/2012
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance330nH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation17A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI4040R1-R33-R
Related LinksMPI4040, MPI4040R1-R33-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI4040R1-R33-R Details Description
Related parts for MPI4040R1-R33-R
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
IC SENSOR QMATRIX 16CHAN 32TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FILTER 3-LINE 300VAC 20A PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-40V 1.25A datasheet.pdf