Yageo MCP200JR-91K
MCP200JR-91K picture photo
Mfg. Part Number
MCP200JR-91K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 2W MELF
Datasheet Download
MCP200JR-91K.pdf
Availability of MCP200JR-91K
QUANTITY
MCP200JR-91K Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP200JR-91K
Internal Part NumberEIS-MCP200JR-91K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP200JR-91K
Related LinksMCP200, MCP200JR-91K Datasheet, Yageo Distributor
MCP200JR-91K Details Description
Related parts for MCP200JR-91K
RES 1.78M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 374 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN RCPT 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
COLD SHRINK END CAP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf