Microchip Technology MCP4252T-103E/MF
MCP4252T-103E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP4252T-103E/MF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC RHEOSTAT 10K 2CH 10-DFN
Datasheet Download
MCP4252T-103E/MF.pdf
Availability of MCP4252T-103E/MF
QUANTITY
MCP4252T-103E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP4252T-103E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP4252T-103E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationRheostat
Number of Circuits2
Number of Taps257
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP4252T-103E/MF
Related LinksMCP4252T, MCP4252T-103E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP4252T-103E/MF Details Description
Related parts for MCP4252T-103E/MF
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7747 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf