Rohm Semiconductor MCR006YRTJ155
MCR006YRTJ155 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ155
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ155.pdf
Availability of MCR006YRTJ155
QUANTITY
MCR006YRTJ155 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ155
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ155
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ155
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ155 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ155 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ155
RES SMD 60.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 52.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 550K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf