Rohm Semiconductor MCR006YZPF1005
MCR006YZPF1005 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1005
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1005.pdf
Availability of MCR006YZPF1005
QUANTITY
MCR006YZPF1005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1005
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1005
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1005 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1005 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1005
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 3MM datasheet.pdf
IC FLATLINK XMITTER 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV TRANSISTOR 5-SO datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLK100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 1W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf