Vishay/Dale RLR20C7R68FRRSL
RLR20C7R68FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C7R68FRRSL
Brief Description
RES 7.68 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C7R68FRRSL.pdf
Availability of RLR20C7R68FRRSL
QUANTITY
RLR20C7R68FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C7R68FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C7R68FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C7R68FRRSL
Related LinksRLR20C7, RLR20C7R68FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C7R68FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C7R68FRRSL
CONN SPRING 53POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 300M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
BUTT SPLICE 16-12AWG YEL NICKEL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf