Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1911
MCR03EZPFX1911 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1911
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1911.pdf
Availability of MCR03EZPFX1911
QUANTITY
MCR03EZPFX1911 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1911
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1911
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1911
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1911 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1911 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1911
SW DIP EXT RCKR UNSEALD 6POS 30V datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER DVR 1:2 12MSOP datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 43POS SNGL PCB datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.8MM PITCH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf