Rohm Semiconductor MCR100JZHJ221
MCR100JZHJ221 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ221
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ221.pdf
Availability of MCR100JZHJ221
QUANTITY
MCR100JZHJ221 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ221
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ221
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ221 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ221 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ221
HEADER 50 PIN WRAP datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 3A PNL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60H/MC60F/X datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 4.5V TSFP-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
I/O MODULE 16 DIG 14 SS 24VDC datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL HER DIFF datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf