Rohm Semiconductor MCR100JZHJ272
MCR100JZHJ272 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ272
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ272.pdf
Availability of MCR100JZHJ272
QUANTITY
MCR100JZHJ272 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ272
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ272
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ272
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ272 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ272 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ272
IC ADC 8-BIT T/H&REF CMOS 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 3.3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 72V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 10W DO213AB datasheet.pdf