Rohm Semiconductor MCR10ERTF1211
MCR10ERTF1211 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1211
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1211.pdf
Availability of MCR10ERTF1211
QUANTITY
MCR10ERTF1211 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1211
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1211
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1211
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1211 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1211 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1211
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS BK datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 230VAC TERM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GRN UNIV 0.8" datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 2A MED datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf