Rohm Semiconductor MCR10ERTF1690
MCR10ERTF1690 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1690
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1690.pdf
Availability of MCR10ERTF1690
QUANTITY
MCR10ERTF1690 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1690
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1690
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1690
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1690 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1690 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1690
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NC 16A QC TERM datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
100 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf