Rohm Semiconductor MCR10ERTF80R6
MCR10ERTF80R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF80R6
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF80R6.pdf
Availability of MCR10ERTF80R6
QUANTITY
MCR10ERTF80R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF80R6
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF80R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF80R6
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF80R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF80R6 Details Description
Related parts for MCR10ERTF80R6
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.3V 4-USPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf