Rohm Semiconductor MCR10EZHF1820
MCR10EZHF1820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1820.pdf
Availability of MCR10EZHF1820
QUANTITY
MCR10EZHF1820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1820
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1820
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1820 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1820
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 14POS datasheet.pdf
SPACER - CYLINDER datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
CABLE 5COND 12AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 1.941K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf